< Powrót do strony


Coraz dłużej siedzimy. W pracy, w domu, na spotkaniach towarzyskich. Jeśli nie robimy przerw, codziennie nie ćwiczymy fizycznie uruchamiając wszystkie mięśnie – rośnie zagrożenie dla kręgosłupa i mogą pojawić się bolesne zespoły przeciążeniowe w okolicach pleców i karku. Na dodatek, długotrwałe siedzenie zakłóca pracę układu krwionośnego, szkodzi sercu. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj w naszym raporcie pt. "Zdrowie kontra praca" na stronach 20-23.

W najnowszym wydaniu Magazynu "Nasze Zdroje" zwracamy też uwagę na inne czynniki, które mogą istotnie wpływać na nasze zdrowie. Jeszcze niedawno wydawało się, że palenie wyszło z mody. I rzeczywiście, aż 74 proc. Polek i 56 proc. Polaków nigdy nie sięgnęło po papierosa (dane z 2019 roku). Ale nadal 8 milionów osób jest uzależnionych od nikotyny, a pojawienie się bezdymnych, elektronicznych urządzeń podgrzewających tytoń, takich jak IQOS zapowiada nową falę młodych palaczy. Nie warto niszczyć sobie zdrowia tytoniem. Dlatego przedstawiamy liczby i argumenty lekarzy, rozprawiamy się też z mitami (16-19). Wiedzieliście, że dopiero po kilku miesiącach od rzucenia nałogu przyspieszony przez palenie tytoniu proces starzenia się skóry spowalnia do naturalnego, fizjologicznego tempa?

Skoro o skórze mowa, mamy też rady, jak zniwelować efekt skórki pomarańczowej przy cellulicie (26-27). Koniecznie zajrzyjcie przy okazji do sklepów online uzdrowisk z Grupy Uzdrowisk Polskich. Oprócz preparatów pomocnych w walce z cellulitem, można tam kupić sprawdzone kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy, dłoni, stóp. Ich receptury oparto wyłącznie na naturalnych składnikach. Przez Internet kupimy też wykorzystywane w balneologii surowce do zastosowania w domowym spa: borowinę do okładów czy jodobromową sól iwonicką do kąpieli. Zapraszam do lektury.

Zapraszam do przejrzenia wersji online.

Magdalena Sowińska
redaktor naczelna
m.sowinska@mailuzdrowiska.pl