< Powrót do strony


Chęć zrzucenia zbędnych kilogramów to jeden z wielu powodów modyfikacji diety. Z badań CBOS wynika, że ponad połowa Polaków (59 proc.) ma problem z nadwagą, w tym jedna piąta (21 proc.) z otyłością. Ale to wcale nie oznacza, że miliony Polaków stosują jakieś specjalne sposoby odżywiania. Do zmian w jadłospisie przyznaje się co dziesiąty ankietowany spośród osób z prawidłową wagą ciała, 7 proc. respondentów z nadwagą oraz 14 proc. osób z otyłością. Blisko 3/4 Polaków nie zamierza stosować żadnej diety. 4 proc. Polaków przestrzega diety bezglutenowej. 3 proc. wyklucza ze swojej diety laktozę. 12 proc. osób zamierza wypróbować w przyszłości dietę wykluczającą cukier. Specjalne diety częściej wybierają kobiety niż mężczyźni, mieszkańcy dużych miast, osoby w młodszym wieku, z wyższym wykształceniem.

Co jeszcze warto wiedzieć o diecie Polaków? W Polsce jest już 1 milion wegetarian i wegan. Rośnie też liczba osób, które przechodzą z diety tradycyjnej na fleksitarianizm, czyli świadomie ograniczają jedzenie mięsa zwiększając spożycie produktów roślinnych. Więcej informacji można znaleźć na stronach 10-13 zimowego wydania Magazyny "Nasze Zdroje" online. Wystarczy przewinąć kilka stron.

W części medycznej dużo miejsca poświęcamy tematyce kardiologicznej, wskazując, że w przypadku chorób serca płeć pacjenta ma istotne znaczenie. Serce kobiety choruje inaczej, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę, stąd kłopoty z diagnozą i leczeniem (14-17). Koniecznie trzeba też przeczytać reportaż o pilocie samolotów odrzutowych Tomaszu Czerwińskim (21-25). To historia z happy endem, choć jej początkiem jest dramatyczny w skutkach wypadek.

Zapraszam do przejrzenia wersji online.

Magdalena Sowińska
redaktor naczelna
m.sowinska@mailuzdrowiska.pl