W dniach 15-16 grudnia w Świlczy koło Rzeszowa odbyła się konferencja podsumowująca projekt pn. Innowacyjny Klaster Zdrowie i Turystyka “Uzdrowiska – Perły Polski Wschodniej” organizowana przez Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W konferencji wzięło udział blisko 100 osób, w tym przedstawiciele instytucji – uczestników Klastra, uczelni wyższych z terenu Podkarpacia oraz przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych.
Program konferencji obfitował w wystąpienia osób zarządzających przedsiębiorstwami uzdrowiskowymi, sanatoriami oraz reprezentantami gmin uzdrowiskowych z południowo-wschodniej Polski (województwa świętokrzyskie, lubelskie i podkarpackie), Wystąpił m. in. Pan Piotr Komornicki, Prezes Uzdrowiska Iwonicz SA – Przewodniczący Rady Klastra, który omówił współpracę klastrową z perspektywy przedsiębiorstwa uzdrowiskowego. Pierwszy dzień konferencji podsumowany został uroczystą kolacją połączoną z wręczeniem dyplomów dla przedstawicieli podmiotów będących uczestnikami Klastra, w tym dla „Uzdrowisko Iwonicz” S.A. Drugi dzień spotkania poświęcony był prezentacji dobrych praktyk oraz innowacyjności w turystyce uzdrowiskowej.
Zakończony właśnie projekt Innowacyjny Klaster Zdrowie i Turystyka „Uzdrowiska – perły Polski Wschodniej” był realizowany od stycznia 2010 roku z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. 4 mln zł, na jakie opiewał, zostały spożytkowane na zorganizowanie nowoczesnej współpracy gmin i podmiotów uzdrowiskowych, jednostek samorządowych a także uczelni wyższych. Głównym celem projektu było wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, by zrzeszone uzdrowiska i podmioty były nowoczesne, atrakcyjne i wyjątkowe, a przez to konkurencyjne dla reszty Polski i zagranicy.
Podczas 2 pierwszych lat funkcjonowania Klastra zostało powołane stowarzyszenie, które wspiera jego rozwój, opiniodawcza i decyzyjna – Rada Klastra i Biuro Klastra. Organizatorzy wprowadzili też nowoczesne narzędzia, jak choćby informatyczna platforma komunikacyjna, z której korzystają członkowie Klastra. Wiedzy, jakie obszary wymagają usprawnień i innowacji dostarczają wyniki badań prowadzonych przez powołane w ramach Klastra Centrum Badań i Analiz Społeczno – Gospodarczych Klasteringu, a także seminaria, konferencje i wyjazdy studyjne do ośrodków w Polsce i w Europie.
Za kolejne 4 miliony zł przyznane na realizację nowego projektu w następnych 2 latach członkowie Klastra chcą m.in. wprowadzić we wszystkich 7 gminach multimedialne kioski elektronicznego systemu informacji turystycznej oraz nowoczesną infrastrukturę rekreacyjną z centrami rozrywki dla dzieci. Zostanie też powołana agencja promująca Klaster i jego podmioty w Polsce i za granicą, a także agencja konsultingowa.
W latach 2012-2013 uczestnicy Klastra planują też wdrożyć Wirtualną Witrynę Produktową. Rozwiązanie pośrednie pomiędzy sklepem internetowym, a stroną www będzie zawierać pełną ofertę produktów Klastra. W planach jest też uruchomienie internetowej wyszukiwarki obiektów noclegowych oraz Innowacyjnego Wirtualnego Biura Podróży, gdzie będzie można m.in. zdalnie zwiedzać sanatoria, hotele, atrakcje turystyczne.