Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS
Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS trwa 24 dni. Ma na celu przywrócenie zdolności do pracy osobom, które w wyniku choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy i jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.
Z rehabilitacji tej mogą skorzystać osoby:
zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy,
uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,
pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy rokujące jednocześnie odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji.
Podstawą skierowania do ośrodka rehabilitacyjnego jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Lekarz orzecznik ZUS może je wydać:
na wniosek lekarza prowadzącego leczenie (na dowolnym formularzu), złożony przez pacjenta w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania,
podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy,
przy ustaleniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego,
podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych.
Jeżeli lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie o potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, osoba zainteresowana otrzymuje zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego.
Pełny koszt rehabilitacji obejmujący w szczególności koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia pokrywa ZUS. Koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem Zakład refunduje do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.
Uwaga! „Uzdrowisko Iwonicz” S.A. nie prowadzi rezerwacji pokoi.