Wypoczynek i rekreacja
Dużą atrakcją turystyczną Iwonicza Zdroju są piesze wędrówki wyznaczonymi trasami: na Górę Winiarską i nad Bełkotkę, na Górę Przednią, na Żabią Górę, na Przymiarki, na Górę Glorietę, do Rymanowa Zdroju, do Iwonicza Wsi, do Lubatowej /wieś odznaczona Krzyżem Walecznych za walki w czasie II wojny światowej, do Dukli Pustelnia Św. Jana z Dukli, do Klimkówki. Wycieczki pozostawiają niezapomniane wrażenia, można obserwować miejscowości, podziwiać piękne widoki, bogactwo przyrody, zdrowe lasy, można zauważyć, że jest to obszar bardzo atrakcyjny turystycznie i każdy wypoczywający z pewnością zregeneruje tu siły.
Z myślą o turystach, kuracjuszach i gościach przebywających w kurorcie od lat organizowane są imprezy kulturalne, rozrywkowe i sportowe. Iwonicz-Zdrój oferuje wiele atrakcyjnych imprez do których należą: Festiwal Polonijnych Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, Międzynarodowe Seminarium Wokalno-Aktorskie, Koncerty Rzeszowskiego Zespołu Instrumentów Dętych “Da Camera”, regionalny przegląd pieśni i muzyki ludowej “Kropa”, Międzynarodowe prezentacje artystyczne dzieci specjalnej troski,
„Dni Iwonicza Zdroju” oraz szereg innych imprez artystycznych, rozrywkowych, spotkań autorskich, prelekcji, wystaw twórczości ludowej, imprez sportowo-rekreacyjnych /zawody narciarskie o Puchar Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój, międzynarodowy masowy bieg uliczny z Krosna do Iwonicza-Zdroju wraz z towarzyszącymi mu biegami na krótkich dystansach dla dzieci i młodzieży. Piękny uzdrowiskowy, wypoczynkowy i turystyczny teren zaprasza wszystkich chętnych turystów do skorzystania z jego walorów, a inwestorom proponujemy udział w rozwoju działalności uzdrowiskowej, infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i sportowej. Przebywający w uzdrowisku kuracjusze, wczasowicze, turyści mają możliwości korzystania ze: szlaków spacerowych i rowerowych, krytego basenu kąpielowego, boisk sportowych typu Orlik, wypożyczalni rowerów, wypożyczalni rowerów, kortu tenisowego, parku linowego.
Galeria zdjęć
Trasy wędrówek po Iwoniczu-Zdroju
Na Górę Winiarską(528 m n.p.m.)
Z Centrum idziemy Aleją Słoneczną obok apteki, skręcamy w lewo w ulicę ks. J. Rąba. Idziemy w górę obok poczty, a potem serpentynami obok banku i sanatoriów “Budowlani”,”Wisła” i “Górnik”. Dalej idziemy polną drogą, po lewej stronie mijamy stację meteorologiczną i wyciąg narciarski. Dochodzimy na twz.”gościńce”- szeroką polną drogę, po lewej, skąd rozciągają się widoki na wschodnią część uzdrowiska, Wzgórza Rymanowskie, Zamek Odrzykoński, okolice Krosna i na Cergową (718 m n.p.m.).Idąc dalej w prawo, dojdziemy do góry Ispak (piękny widok).Na lewo od niej w odległości 2 km znajduje się Las Grabiński z miejscem martyrologii.Idąc od “gościńców” w lewo( na południe), dojdziemy na zalesiony szczyt Góry Winiarskiej.
Nad Bełkotkę
Z Centrum obok Domu Zdrojowego i Muszli Koncertowej ruszamy w kierunku zachodnim. Po lewej stronie mijamy zegar słoneczny z 1837r., po prawej budynek “Belweder,” nieco dalej po prawej stronie drogi rośnie miłorząb. Dochodzimy do twz. “Pamiątki”- pomnika na cześć hr. K. Załuskiego, wskrzesiciela uzdrowiska. Stąd droga wiedzie wśród lasu aż do murowanego źródła, Bełkotka pomnika przyrody i historii uzdrowiska. Ze źródła-iwonickiej osobliwości wydobywają się pęcherzyki gazu ziemnego. Idąc dalej, możemy dojść do Góry Winiarskiej (w prawo) lub do Lubatowej- wsi odznaczonej Krzyżem Walecznych”( prosto).
Na Górę Przedziwną (553 m n.p.m.)
Początek trasy jak nad Bełkotkę. Od Bełkotki ścieżką pod gorę i za budynkami kopalni skręcamy na grzbiecie ścieżką w lewo na szczyt Przedziwnej. Na stokach znajdują się wychodnie piaskowca. Schodzimy ze wzniesienia do asfaltowej drogi w siodle między Żabią Górą i Przedziwną (w prawo droga do tzw. Leśniczówki i na Żabią). Skręcamy w lewo i asfaltem dochodzimy do Osiedla Turkówka – stąd w lewo i cały czas w dół. Mijamy zaporę na Iwonce, a następnie kompleks skoczni narciarskich oraz basen kąpielowy i wracamy do centru
Na Żabią Górę (550 m n.p.m.)
Z centrum idziemy za znakami czerwonymi Al. Leśną w kierunku basenu kąpielowego. Mijamy skocznie narciarskie. Dochodzimy do Osiedla Turkówka. Tu możemy skrajem lasu dojść na szczyt wzniesienia (tzw. leśniczówka) – piękny widok na Cergową, otoczenie Dukli. Znaki czerwone głównego szlaku beskidzkiego prowadzą przez Osiedle do wsi Lubatowa, na Górę Cergową (rezerwaty, przyrody, jaskinie), a następnie przez Nową Wieś do Pustelni Św. Jana z Dukli.
Na Przymiarki (640 m n.p.m.)
Idziemy z centrum w stronę basenu kąpielowego. Naprzeciw skoczni skręcamy ścieżką w lewo, w “Stefanową Dolinę”. Dróżką przez las wspinamy się na uroczą polanę. Tu zmieniamy kierunek marszu, skręcamy w prawo i drogą wśród traw kierujemy się na wierzchowinę. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na Cergową, wzniesienia nad Uzdrowiskiem, Doły Jasielsko-Sanockie, Pogórze, Wzgórza Rymanowskie. Odkrytym grzbietem, drogą na Wschód dochodzimy do kulminacji Przymiarek. Przy dobrej pogodzie, na lewo od grzbietu Cergowej widoczne są Tatry. Można stąd zejść do wsi Bałucianka (cerkiew) lub do Rymanowa Zdroju.
Na Górę Glorietę (550 m n.p.m.)
Idziemy obok hotelu “Pod Jodłą” w stronę basenu kąpielowego. Obok ośrodka kempingowego skręcamy ścieżką w lewo. Przez las wspinamy się na zalesiony szczyt Gloriety. Najwyższy na terenie uzdrowiska szczyt zawdzięcza swoją nazwę stojącej tam do II wojny światowej wysokiej wieży widokowej i dużej altanie. Z Gloriety możemy dojść na Przymiarki, na Osiedle Wschodnie lub zejść do skoczni narciarskiej.
Do Rymanowa Zdroju
Za znakami czerwonymi idziemy do Domu Książki, skrajem lasu na wierzchowinę Połonin, a następnie do warsztatów kopalni ropy naftowej. Skręcamy w prawo – szlak prowadzi na zbocza Suchej Góry (608 m n.p.m.).Przekraczamy dolinę Świętokrzyskiego Potoku i wspinamy się na grzbiet Mogiły (606 m n.p.m.),stąd schodzimy do Rymanowa Zdroju.
Do Klimkówki
Z centrum znaki czerwone prowadzą nas na wierzchowinę Połonin. Za Osiedlem Wschodnim skręcamy w lewo. Mijamy stadninę koni i po kilku minutach za dużymi zbiornikami dochodzimy do lasu Piekliska. Droga prosto prowadzi do starej kamiennej kapliczki za lasem (piękny widok). Skręcamy w prawo i schodzimy do wsi Klimkówka. Drogą wiejską dochodzimy do Świętokrzyskiego Potoku. Polami podchodzimy do drewnianego kościoła Św. Krzyża. Według tradycji świątynia stała tu już w XIV w. Można stąd wrócić autobusem do Iwonicza wsi lub pójść do Rymanowa.
Do Iwonicza wsi
Z centrum udajemy się chodnikiem w stronę Krosna – Al. Słoneczną, później ul. Zdrojową (możemy dojechać do przystanku Iwonicz Szkoła). Po ok. 2 km opuszczamy Iwonicz-Zdrój. W lewo droga wiedzie do szkoły (źródło siarczane) i Górę Ispak (piękny widok). Dochodzimy do starego cmentarza z grobowcem rodziny Załuskich, dalej do gotyckiego kościoła z połowy XV w. Za potokiem w starym parku znajduje się pałac Załuskich z XIX w. i zbór ariański z 1599 r.