Największym bogactwem naturalnym Iwonicza-Zdroju są wody lecznicze, które od stuleci służyły leczniczym kąpielom czy kuracjom pitnym. Pierwsze wzmianki o walorach tutejszych wód pochodzą już z wydanych w 1578 roku „Cieplic” Wojciecha Oczki, lekarza nadwornego Stefana Batorego.
Doskonałym sposobem na zapoznanie się z urokami naszego Uzdrowiska i jednocześnie poznanie jego historii jest spacer „Szlakiem iwonickich wód leczniczych” – ścieżką dydaktyczną, którą urządziliśmy przy okazji przebudowy naszego Szpitala „Excelsior”. Szlak rozpoczyna się na placu Karola i Józefa, przy budynku „Źródło Józefa”. Ten urokliwy obiekt pełnił niegdyś funkcję całorocznej pijalni. Mimo iż z końcem lat 60 XX wieku źródła zanikły, budynek pozostał, na stałe wpisując się w historyczną architekturę Iwonicza-Zdroju oraz zachowując w pamięci mieszkańców i kuracjuszy nazwę źródła. Firma Uzdrowisko Iwonicza SA wyremontowała budynek w 2019 roku i dziś zachwyca piękną elewacją, dachem oraz stolarką okienną i drzwiową, wykonaną z drewna na wzór tej historycznej.
W 2019 roku wyremontowaliśmy budynek i dziś pięknie prezentuje się nowa elewacja, wyremontowany i pomalowany dach, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa – wykonana z drewna na wzór tej historycznej.
Podążając dalej szlakiem, mijamy budynek „Źródło Józefa” kierując się do „Źródła Karola i Amelii”, gdzie również niegdyś istniała letnia pijalnia, i dalej do Pijalni Wód Mineralnych. Idąc podcieniem budynku Starych Łazienek Borowinowych, wychodzimy na Plac Dietla. Następnie ścieżka skręca w lewo i prowadzi brzegiem „Parku Zdrojowego” do drogi o nawierzchni betonowej skręcającej w lewo i wznoszącej się do Szpitala Uzdrowiskowego “Excelsior”.
Na wysokości ok. 432 m npm, po prawej stronie drogi, znajdują się odwierty wód leczniczych „Elin 7” i „Emma”. Na wzniesieniu przed budynkiem Szpitala od strony północnej znajduje się plac rekreacyjny z siłownią zewnętrzną, natomiast przed budynkiem od strony południowej zlokalizowane jest poidełko z wodą leczniczą. Po minięciu Szpitala ścieżka prowadzi al. Partyzantów oraz Torosiewicza i kończy swój bieg na Placu Karola i Józefa. Mijane w czasie spaceru tablice przedstawiają ciekawostki historyczne oraz informacje o naszych źródłach
Nasze uzdrowisko pięknieje, modernizuje się, ale to, co nas szczególnie cieszy – nie zmienia swojej atmosfery i uroku. Iwonicz-Zdrój zachwycał przed wiekami, urzeka także i dziś, o czym przekonać można się podczas spaceru „Szlakiem iwonickich wód leczniczych”.
Ścieżka dydaktyczna „Szlakiem iwonickich wód leczniczych oraz remont budynku „Źródło Józefa” zrealizowane zostały w ramach projektu „Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa Szpitala Uzdrowiskowo – Rehabilitacyjnego „EXCELSIOR” w Iwoniczu-Zdroju wraz z zakupem sprzętu rehabilitacyjnego oraz zagospodarowaniem otoczenia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.