"Kresowe grody i rody": ród Załuskich w Iwoniczu-Zdroju

W programie „Kresowe grody i rody”, produkcji TVP Wilno, przybliżono historię rodu Załuskich. O zasługach rodziny Załuskich dla Iwonicza-Zdroju opowiada m.in. dyrektor Krzysztof Guzik z Uzdrowiska Iwonicz.

Rodzinę Załuskich uważa się za twórców naszego uzdrowiska. Słusznie, bo choć walory wód mineralnych i doskonały klimat doceniano już w XVII wieku, to dynamiczny rozwój z powstaniem pierwszego zakładu kąpielowego i pensjonatów zawdzięczamy właśnie Załuskim. To w XIX w. ówcześni właściciele nadali Iwoniczowi charakter europejskiego kurortu, który – mimo modernizacji – swoją wyjątkową atmosferę i urok zachował do dziś.

Każdy pobyt w Iwoniczu-Zdroju wiąże się z poznaniem chociażby części jego historii. Jaki wpływ na nasze uzdrowisko mieli Karol i Amelia, których imię nosi historyczny pawilon – ulubione miejsce pamiątkowych fotografii naszych kuracjuszy? Skąd wziął się pomysł na tak charakterystyczną zabudowę, która do dziś wyróżnia Iwonicz-Zdrój i pozwala mu zachować doskonałą harmonię między architekturą a pięknem otaczającej przyrody?

Zachęcamy do obejrzenia bardzo ciekawego materiału dotyczącego rodu Załuskich, których aktywność widoczna jest do dzisiaj w naszym uzdrowisku. Zdjęcia do filmu kręcone były latem – jesteśmy przekonani, że przepiękne kadry naszych leśnych wzniesień i architektury wyjaśnią, skąd bierze się popularność do dziś najstarszego uzdrowiska na Podkarpaciu.

Materiał można obejrzeć na stronie TVP Wilno: Kresowe grody i rody: Załuscy

Atmosferę XIX wiecznego uzdrowiska można zobaczyć na archiwalnych zdjęciach, które udostępniamy na naszej stronie. Zapraszamy: Historia Iwonicza-Zdroju